Jdi na obsah Jdi na menu
 


Svartahrid - Ex inferi, CZ

2. 1. 2015

Svartahrid: Ex Inferi

Norsko, Souseller Records, 2010

Black metal, Total time 44:06

 

 

 

Norští raraši Svartahrid vydali u Soulseller Records desku „Ex Inferi“. Kapela, která dlouhá léta koexistuje ve stínu norských black metalových hvězd, ale tímto zářezem ze stínu moc nevystoupí. Syrový black metal je norskou královskou disciplínou a konkurence je velmi tvrdá, a Svartahrid i přes velmi sympatickou snahu z průměru nevystoupí.

Deska nepostrádá veškeré ingredience, které by kvlt fvckin black metal měl mít – rychlé dvoukopáky, čmelákovité kytary, sem tam atmosférické klávesy, havraní skřehot, texty na hranici trestnosti i přímočarý tah na branku, to vše na nahrávce „Ex Inferi“ najdete. Spolu s dobrou produkcí a zvukem to vše tvoří docela atraktivní posluchačský výlet k severským fjordům, přeci jen mi tam ale něco chybí. Bicí se třeba takovému Frostovi neblíží ani zdaleka, vokály se třeba takovému Gaahlovi neblíží ani zdaleka, kompozice se třeba takovému Mayhem neblíží ani zdaleka… a mohl bych samozřejmě pokračovat, i když není myslím třeba.

Pokud je norská černota smyslem vašeho života, určitě po této nahrávce sáhněte. Je to poctivý, dřevní black (ano, já vím, jsou tam občas slyšet klávesy, ale věřte, že žádné obludnosti ála Dimmu Borgir), který sice trošičku zaspal dobu a před  deseti lety by měl určitě daleko lepší hodnocení, ale rozhodně se dobře poslouchá. Jako nejpozoruhodnější moment alba doporučuji skladbu „Fire Hate Kill“, a k poslechu vám doporučuji pročíst si biografii kapely někde na internetu, protože, jak tomu u norských satanášů bývá, historie kapely obsahuje i několik žertovných trestných činů.

 

 

Hodnocení 7/10

Headbanger