Jdi na obsah Jdi na menu
 


Akercocke - Antichrist, CZ+EN

23. 2. 2009

Akercocke – Antichrist, avantgarde death metal, UK, 52:37, Earache, 2007

FOR ENGLISH SCROLL TO THE BOTTOM

Track list:

01. Black Messiah

02. Summon The Antichrist

03. Axiom

04. The Promise

05. My Apterous Angel

06. Distant Fires Reflect In The Eyes Of Satan

07. Man Without Faith Or Trust

08. The Dark Inside

09. Footsteps Resound In An Empty Chapel

10. Epode

11. Chapel Of Ghouls (Bonus Track)

12. Leprosy (Bonus Track)

 

Rating 10/10

 

 

Aktuální album britské kapely Akercocke „Antichrist“ neznamená příklon kapely k black metalu, ostatně si ani nemyslím, že titul je naladěn nějak agresivně. Kontroverzní název přesto vynesl kapele dost potíží s britskými a irskými úřady; nicméně, Akercocke pokračují v cestě, kterou nastoupili na předchozích počinech „Choronzon“ a „Words That Go Unspoken…“. Obecně si dovolím konstatovat, že se jedná o brutálně death-metalovou desku, ale jak už jsem naznačil v předchozích recenzích, a Akercocke nic nebude jednoznačné. Nová deska je ještě více rozmanitá, barevná a šokující než cokoliv, co jsem za posledních pět let slyšel (a možná vůbec).

Otvírák „Summon The Antichrist“ je snad jediná čistokrevná death-metalová vypalovačka a K čertu! Zase se musím klanit vokálnímu umění pana Jasona Mendocky, jehož vokál klesl snad ještě níže a ještě méně uvěřitelný než na předchozí desce. Ale už s následující skladnou „Axiom“ se budete cítit, jako byste sjížděli po zábradlí přímo doprostřed nějaké hodně, ale opravdu hodně nemocné mysli přecpané podivnými klávesami, vyšinutými vokály (jak čistými, tak mluvenými, recitovanými i ječenými), kytarami jak zkreslenými na mez únosnosti, tak čistými, a vysokorychlostní palbou bicích, to vše obalené skvělým, neuvěřitelně čistým a poslouchatelným zvukem.

„My Apterous Angel“, pátá skladba desky, začíná čistým kytarovým sólem s těžkým, podladěným riffováním v pozadí, a během několika desítek sekund se to celé zvrhne za asistence dvoukopáku a čistých vokálů do death.metalové idylky, a když si právě stačíte zvyknout na tu bizarní směsici, kterou slyšíte, celé se to zvrhne do zběsilého inferna. A když si pomyslíte, že tohle teda JE totálně chaotické, hups! A je tu zase pomalá, doomově atmosférická pasáž. Předělová skladba „Distant Fires In The Eyes Of Satan“ je instrumentálka, která akustickými kytarami a perkusemi vyvolává atmosféru sepulturovských „tribal“ úletů. Druhá část alba už sotva potřebuje další opěvování, trend chaotického míšení extrémní hudby a inovativních postupů (zejména v metalové kytaře) proudí hladce z reprobeden (Když říkám inovativní, myslím tím třeba kytarové orgie v sedmé skladbě „Man Without Faith Or Trust“). A když už si myslíte, že Akercocke vystříleli všechen prach, přijde čistokrevný doják „Epode“, v death.metalu sotva uvěřitelný, přeci jen na této desce ne neočekávaný.

V rámci limitované edice digipacku si posluchač vychutná ještě dvě cover verze („Chapel of Ghouls" od Morbid Angel a “Leprosy” od Death), a pak už nezbývá než vydechnout a rekapitulovat.

Na této desce dosáhli Akercocke vrcholu svého hudebního vývoje; pokrok, naznačený na předchozích nahrávkách se zdá být dovršen, i přes změny v sestavě, které kapelu poslední tři roky provázejí (basák Peter Theobalds odešel z kapely kvůli “osobním neshodám”).

Tímto albem také vypršela smlouva s labelem Earache a já jsem opravdu zvědav, komu se tato banda šílenců upíše nadále.

ENGLISH VERSION

Akercocke latest release „Antichrist“ didn’t actually bring the band to black metal – and the title has hardly anything to do with Satanism, as one might expect. Controversial title earned misunderstandings with British and particularly Irish legal authorities, however, Akercocke continue the path they have set in at their previous releases „Choronzon“ and „Words That Go Unspoken…“. Basically, this is a brutal death metal album, but as I stated in previous reviews, this is not an ordinary rush, and new release is even more versatile, colourful and shocking in a way than any other death metal release I have heard in last 5 years (and maybe ever).

The opening track „Summon The Antichrist“ is the only purely death-metal sounding track, and gosh! – once again I have to bow down to Jason Mendocka’s vocals, still incredibly low, still incredibly loud and stunning. With the following track, „Axiom“, I slid down a banister leading to the middle of a sore mind stuffed with weird keyboards, insane vocals (melodic, spoken, recited, screamed – you name it), guitars both distorted and clean and high speed drums, all of which in superb, incredibly clean sound quality. “My Apterous Angel”, the fifth track, opens in a slow clean guitar solo with heavy distorted riffing in the background, and in few seconds, double-kick drums and clean vocals highlight the uncanny structure of Akercocke’s song – and just when you get accustomed to what you hear, the song slips into full-fashioned death metal inferno. And just when you start thinking that THIS is simply chaotic, there we go! - slow, atmospheric doom-like part returns. Acoustic guitar and percussions are heard within Distant Fires In The Eyes Of Satan, and they evolve atmosphere not far from Sepultura’s tribal recordings; this track introduces the second part of “Antichrist” album, although there isn’t much more to say about the remaining tracks, the trend of chaotic mixture of extreme music and innovative approaches to especially death metal guitars streams down the loudspeakers (to mention a good example of what I titled “innovative”, just listen to the seventh track “Man Without Faith Or Trust”). And just when you think this can’ be true, a real tearjerker is here – unbelievable t a death metal music record, though not unexpectable (“Epode”).

Lucky owners of digipack version can also listen to two nice cover versions - „Chapel of Ghouls" from Morbid Angel and “Leprosy” from Death.

At this album, Akercocke reached the peak of avant-garde death metal; the progress insinuated at previous records became a solid basis and I dare to say that artistic development of this band is now accomplished, despite changing the line-up so often within past two years (bassist Peter Theobalds left the band for “personal differences”).

Akercocke’s contract with Earache is over now – I really wonder who will sign these lunatics up…

(uveřejněno na www.metalzone.info)

EDIT DECEMBER 2014 - Akercocke have been dicfunct for some time now, with very little hope for a reunion...

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář